Брз и Лесен Десерт:Рафаело Коцки

Брз и Лесен Десерт:Рафаело Коцки

Ако сте љубител на кокос, овие Рафаело коцки мора да ги пробате!

Овој пат, имам за вас еден брз и лесен десерт, малку да одмориме од тортите кои бараат повеќе време, повеќе состојки и повеќе искуство. Решив тоа да бидат овие меки и неодоливи коцки со кокос со вас затоа што се превкусни.

Ги подготвувам со години и мислам дека секогаш ќе ги правам. Навистина се преубави.

Миризливи, лесни за правење и супер вкусни, ќе им се допаднат на сите, од 7 до 77 години! Состојките се само неколку основни и нема да потрошите многу, а ќе имате цело тавче од овој преубав десерт.

За да бидат уште повкусни, слободно оставете ги во фрижидер неколку часа пред сервирање.

Ајде да го ѕирнеме и рецептот заедно…

Брзи и Лесни Рафаело Коцки Рецепт

Потребно ви е:

6 белки

6 лажици шеќер

Изматете и додајте

60 грама кокосово брашно

2 лажици брашно

Префрлете во тавче 20×30 и печете на 200 степени Ц околу 20 минути.

Кога ќе се олади, полијте со 200 мл топло млеко.

За филот:

600 мл млеко

200 гр шеќер

Нека зоврие смесата па додајте и:

посебно изматени 6 жолтки

200 мл млеко

3 пудинга од ванила

Гответе додека не згусне кремот.

Покријте со стреч фолија и тргнете на страна да се олади.

Посебно изматете:

200 гр путер

4 кесички ванилин шеќер

Додајте го на оладената смеса.

Намачкајте ја кората со фил, израмнете и посолете со кокосово брашно.

Сечете по желба.

Си одите веќе?-Нема проблем! Можеме да се дружиме и да споделуваме рецепти и на социјалните мрежи! Следете ме на инстаграм за уште многу прекрасни рецепти gotvimesojadranka и придружете се на мојата ФБ група Gotvime so Jadranka која веќе брои прекрасни 7000 членови кои споделуваат извонредни рецепти!

Споделете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *