Главни Јадења

Баница со Лобода и Кајмак од Селски Кори
Главни Јадења, Идеи за Појадок, Пити

Баница со Лобода и Кајмак од Селски Кори

Оваа баница со лобода, кајмак и урда е вистинско уживање за сите кои обожаваат баници и пити. Но, овој пат нема месење: оваа баница се прави со готови кори и вкусот е неодолив!

Сукана Баница со Кисела Зелка и Сирење
Главни Јадења, Идеи за Појадок, Пити

Сукана Баница со Кисела Зелка и Сирење

Оваа сукана баница со кисела зелка и сирење се топи во уста-ќе ви се допадне вкусот, а посебно комбинацијата на филот (кисела зелка и сирење). Дали за појадок или за ручек, оваа превкусна баница вреди да се проба и сите ваши најмили ќе го обожаваат вкусот. За мене баница со зелка е секогаш највкусната опција. […]

Ѓувеч во Рерна со Свинско Месо и Домашно Пченкарно Лепче
Главни Јадења, Лебови

Ѓувеч во Рерна со Свинско Месо и Домашно Пченкарно Лепче

Овој ручек ќе ги привлече сите на трпезата и може да биде совршено празнично јадење. Свинското месо ми е супер опција за зимскиот период, а оди одлично искомбиниран со зеленчуци како компирот, морковите и кромидот.

Како да си Направите Највкусна Домашна Пица
Главни Јадења, Лебови, Печива

Како да си Направите Највкусна Домашна Пица

Ова ќе биде највкусната домашна пица што некогаш сте ја пробале затоа што нема никакви адитиви, а за да ја направите ви требаат само неколку евтини и едноставни состојки кои е можно веќе да ги имате во кујна.

Сочен Предлог за Ручек: Превкусна Мусака со Тиквички (Вегетаријанска)
Главни Јадења

Сочен Предлог за Ручек: Превкусна Мусака со Тиквички (Вегетаријанска)

Оди супер со некоја салата и нема на кого нема да му се допадне, а посебно ќе ги привлече љубителите на тиквички. Плус, и започнува нивната сезона, па тоа е уште една добра причина да си го запишете овој рецепт и да го подготвите уште утре.

Превкусна Идеја за Ручек: ,,Смачкани" Компири со Фета и Моцарела
Главни Јадења

Превкусна Идеја за Ручек: ,,Смачкани” Компири со Фета и Моцарела

Толку се меки и миризливи, а се прават едноставно. Супер комбинација со месо, риба, салата или супа, вреди да се пробаат. Јас ги правам често, особено кога ќе ми ,,здосадат” стандардните рецепти со компири.

Мини Печива во Форма на Срце со Тесто за Пастрмајлии
Главни Јадења, Декорација, Лебови, Печива

Мини Печива во Форма на Срце со Тесто за Пастрмајлии

Овие супер вкусни печива од тесто за пастрмајлии симболично ги направив да бидат во форма на срце.
Одзгора ги наполнив со неколку филови, а супер е што вие можете исто така да си бирате што на вас најмногу ви се јаде и што вашите сакани обожаваат.

Убавината на Традицијата: Кумановска Сеченица со Кисела Зелка
Главни Јадења, Идеи за Појадок, Печива, Пити

Убавината на Традицијата: Кумановска Сеченица со Кисела Зелка

Вистински пример е за традиционалната кујна на мојот роден град и мислам дека вкусот е незаменлив. Позната е како Кумановска сеченица.

Највкусната Фокача без Месење; Уживање за Целото Семејство
Главни Јадења, Идеи за Појадок, Лебови, Печива

Највкусната Фокача без Месење; Уживање за Целото Семејство

Може да биде совршен појадок, ручек или вечера, зависно од вашето расположение. Оди супер со свежи салати, чаша јогурт, печен зеленчук, итн.