Jaffa Бомбици (без Печење)

Jaffa Бомбици (без Печење)

Кога сте во брзање а сакате вкусен десерт, овие Jaffa бомбици се совршениот избор.

Нема никакво печење и се готови за 30 минути и секој може да си ги подготови. Со само пет едноставни состојки, имате неодоливо вкусни колачиња кои се топат во уста.

Портокалот е најдоминантен и дава прекрасна свежина на десертот со чоколадо и висквити. Одлични за секоја пригода, топло ви ги препорачувам да ги пробате.

Ајде да го погледнеме рецептот заедно!

Брзи Jaffa Бомбици без Печење

Потребно ви е:

300 гр мелени бисквити или Плазма

300 мл сок од портокал, свежо исцеден

3 лажици гриз

5 лажици шеќер

Изрендана кора од 2 портокали

Останати состојки:

50 гр ситно сецкана чоколада

Подготовка:

Сокот од портокал, гризот, и шеќерот се готват на тивко да добиете густ крем. Додајте ги бисквитите и кората. Измешајте и потоа нека се олади убаво. Додајте ја и сецканата чоколада.

Кога ќе се олади смесата, формирајте топчиња. Ги потопувате во глазурата од чоколадо.

Глазура од чоколадо:

200 гр чоколадо за готвење

100 мл масло

Се топат заедно на пареа.

На здравје!

Си одите веќе?-Нема проблем! Можеме да се дружиме и да споделуваме рецепти и на социјалните мрежи! Следете ме на инстаграм за уште многу прекрасни рецепти gotvimesojadranka и придружете се на мојата ФБ група Gotvime so Jadranka која веќе брои прекрасни 10,000+ прекрасни членови кои споделуваат извонредни рецепти!

Споделете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *