Освежителен Ролат со Кокос и Чоколадо Рецепт

Освежителен Ролат со Кокос и Чоколадо

Овој освежителен ролат со кокос и чоколадо е совршен за сите оние кои сакаат полесни десерти.

Не само што подготовката е eдноставна, туку и имате едноставни, лесно достапни состојки, а сепак ви ветува загарантирано кремасто уживање.

Брза подготовка на десерти, особено во пролет и лето, ни значи многу затоа што кој навистина има време да поминува долги часови до топлиот шпорет, нели?

Едноставен, освежителен и кремаст ролат е се што ви е потребно за потполно уживање. А еве и како да си го подготвите!

Освежителен Ролат со Кокос и Чоколадо Рецепт

Потребно ви е за кората:

10 белки

10 лажици шеќер

100 гр кокос

2 лажици презла

1 лажица брашно

Малку прашок за печиво

Подготовка:

Изматете ги белките и шеќерот пенасто и додајте ги останатите состојки. Печете во тавче со димензии 40×36, околу 15 до 20 минути на 180 степени Ц.

Кората ја сечете на три еднакви делови да добиете три кори.

За филот:

600 мл млеко

8 лажици шеќер

6 лажици брашно

10 жолтки

4 кесички ванилин шеќер

200 гр чоколадо за готвење

150 гр путер

Подготовка:

Млекото, шеќерот, жолтките и брашното со миксер се матат убаво и на ниска температура се готви околу 15 минути  да добиете густ крем.

Во топлиот крем додајте ги чоколадото и путерот и измешајте да се соединат состојките убаво. Покријте со стреч фолија и нека се лади на собна температура.

Потоа ставете го да отстои во фрижидер околу 2 часа.

Изматете го кремот со миксер кога ќе го извадите од фрижидер.

За составување на ролатот:

Kора

Фил

Кора

Фил

Кора

Фил

На крај го покривате ролатот со шлаг крем. Потребни ви се 2 кесички од ванила изматени по упатство.

Она што ви преостанува е да уживате! На здравје.

Си одите веќе?-Нема проблем! Можеме да се дружиме и да споделуваме рецепти и на социјалните мрежи! Следете ме на инстаграм за уште многу прекрасни рецепти gotvimesojadranka и придружете се на мојата ФБ група Gotvime so Jadranka која веќе брои прекрасни 10,000+ прекрасни членови кои споделуваат извонредни рецепти!

Споделете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *