Превкусната ,,Швалерка'' Торта со Необично Име

Превкусната ,,Швалерка” Торта со Необично Име

Сте слушнале ли за превкусната ,,Швалерка” торта?- Овој десерт е прекрасно кремасто уживање и иако ја правам од многу одамна, верувајте ми, никогаш не дознав зошто баш вака се вика!

Можеби вие знаете? Споделете со мене во делот за коментари…

Како и да е, едно е сигурно, не може да ја заборавите-вкусот е извонреден.

Доста позната торта е кај нас и со право-прекрасен десерт со кој можете да ги прославите посебните моменти.

Оваа торта може да биде совршениот избор за вас ако сакате јаки, благи и сочни торти.

Богата е со ореви и чоколадо и три преубави филови и уживањето е загарантирано. Топло ви ја предлагам и за празниците што следат, ќе им се допадне на сите!

Ајде да го видиме рецептот заедно!

Швалерка Торта Рецепт

За корите:

7 белки

7 лажици шеќер

1 лажица оцет

Подготовка:

Изматете ги состојките да добиете цврста смеса. Потоа, додајте:

150 гр мелени ореви (+ 200 гр ситно сецкани ореви за составувањето на тортата подоцна(

2 лажици презла

Измешајте убаво и поделете на три еднакви делови, т.е. три кори во посакуваниот облик (круг, правоаголник, коцка, итн.)

Печете во соодветно тавче на 120 степени Ц, околу 30 минути.

Фил бр 1

1 л млеко

4 пудинзи од чоколадо

6 жолтки

150 гр шеќер

Подготовка:

Со миксер, изматете да добиете густ крем. Кога ќе се олади, додајте:

150 гр путер

2 кесички ванилин шеќер

300гр топена чоколада

Фил бр 2

15 жолтки

150 гр шеќер

Измешајте ги состојките и гответе ги на пареа додека не згуснат, околу 20 минути. Потоа, кога ќе се олади, додајте:

150 гр путер

2 кесички ванилин шеќер

Фил бр 3

4 кесички шлаг крем

Ја составувате тортата на следниов начин:

Кора

Фил бр 2

Фил бр 1

100 гр сецкани ореви

1/2 од шлаг кремот, фил бр 3

Кора

Фил бр 2

Фил бр 1

100 гр сецкани ореви

Остатокот од шлаг кремот (фил бр 3)

Кора

Фил бр 2

Фил бр 1

За декорацијата одозгора, јас користев шлаг крем, вие можете и по ваша желба!

Си одите веќе?-Нема проблем! Можеме да се дружиме и да споделуваме рецепти и на социјалните мрежи! Следете ме на инстаграм за уште многу прекрасни рецепти gotvimesojadranka и придружете се на мојата ФБ група Gotvime so Jadranka која веќе брои прекрасни 7500+ членови кои споделуваат извонредни рецепти!

Споделете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *