Солени Мафини со Кашкавал и Фета

Солените мафини се нешто највкусно за појадок или совршената ужинка за убави моменти во природа, особено во комбинација со јогурт или ајран.

Нивната подготовка е многу едноставна, може да се експериментира со разни состојки кои вам ви се омилени, а секогаш ветуваат вкусно уживање.

Овие солени мафини се толку сочни и миризливи што нема да биде лесно да се изеде само едно! Кашкавалот и фетата се одлична комбинација, а зачините кои ги користев ја создаваат совршената арома.

Кашкавалот и фетата се топат во уста и ги прават овие мафини пресочни.

Лесни за подготовка (измешај, сипи, печи) и со преубав вкус, топла препорака ми се за секој дел од денот, не само како појадок.

Рецептот ве чека!

Солени Мафини со Кашкавал и Фета Рецепт

Потребно ви е:

3 јајца

2 шолји пченкарно брашно

2 шолји пченично брашно

150 мл јогурт

1/2 шолја масло за јадење

1 кесичка прашок за печиво

Вегета

Буковец

Сол

100 гр рендан кашкавал

100 гр фета

Останати состојки:

Сусам

Ким

Ленено Семе

Подготовка:

Вклучете го шпоретот на 200 степени Ц. Во меѓувреме, изматете ги јајцата во длабок сад. Додајте ги јогуртот и маслото за јадење. Мешајте убаво.

Додајте ги зачините па брашното и прашокот за печиво. Изматете уште еднаш со жица.

Во смесата, ги додавате кашкавалот и фетата. Промешајте уште еднаш и смесата е подготовена.

Премачкајте го калапот за мафини со путер или масло за да не се залепаи тестото. Секое од вдлабнатините ги полните со смесата и одозгора ги нанесувате семињата.

Печете ги на 200 степени Ц, околу 20 до 25 минути, додека не поруменат.

Сервирајте и уживајте!

Си одите веќе?-Нема проблем! Можеме да се дружиме и да споделуваме рецепти и на социјалните мрежи! Следете ме на инстаграм за уште многу прекрасни рецепти gotvimesojadranka и придружете се на мојата ФБ група Gotvime so Jadranka која веќе брои повеќе од 10,500 членови!

Споделете:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *