Tag: вкусен десерт

Jaffa Бомбици (без Печење)
Разни Десерти

Jaffa Бомбици (без Печење)

Кога сте во брзање а сакате вкусен десерт, овие Jaffa бомбици се совршениот избор. Нема никакво печење и се готови за 30 минути и секој може да си ги подготови. Со само пет едноставни состојки, имате неодоливо вкусни колачиња кои се топат во уста. Портокалот е најдоминантен и дава прекрасна свежина на десертот со чоколадо […]

Новогодишна Елка од Тесто со Фил од Чоколаден Крем и Мармалад
Вкусни закуски, Идеи за Појадок, Печива, Разни Десерти

Новогодишна Елка од Тесто со Фил од Чоколаден Крем и Мармалад

Тестото е премеко и премиризливо и оди одлично во комбинација со чоколаден крем и вашиот омилен фил. Сите од најмладите до највозрасните ќе уживаат во нејзиниот вкус но и интересен изглед.

Старинска ,,Салама" од Смокви (Рецепт Стар Повеќе од 150 Години!)
Разни Десерти

Старинска ,,Салама” од Смокви (Рецепт Стар Повеќе од 150 Години!)

Според книгата со рецепти за ситни колачи, оваа старинска ,,салама” се прави повеќе од 150 години. Во минатото дури била и главна атракција на трпезите на богатите граѓански семејства и се подготвувала за имендени и слави.